Ulusumuzuu bugünlere gelmesini sağlayan başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz.

Enerji Ailemizin kıymetli evlatları başta olmak üzere Dünya üzerindeki tüm çocuklara hediye edilen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

23 Nisan ın önemi:

TBMM 1920 senesinin 23 Nisan günü açılmıştır. Yeni Türk Devletinin temelleri bu sayede atılmıştır. Türk milleti o yıllarda bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesi içindedir. Haklı ve onurlu mücadelesini sürdürdüğü bu zor günlerde TBMM’nin açılması umutların yeşermesini sağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk de muhtemelen buradan yola çıkarak ülkenin geleceğinin ve umudunun gençler, çocuklar olduğunu belirtmiş ve bu günü çocuklara armağan etmiştir. 1924 senesi 23 Nisan gününde bu bayram ilan edilmiştir ve günümüze kadar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla kutlanagelmiştir.

23 Nisan kutlamaları ülke çapında büyük bir coşku ve heyecanla geçer. Adet gereği bu gün seçilen çocuklar devlet büyüklerinin makamına oturma şansını yakalar. Bu uygulama Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençlerin ve ülkenin geleceği olan çocukların öneminin vurgulandığı hoş ve önemli bir uygulamadır.

Çocuk bayramı olmasının yanı sıra 23 Nisan Türk Meclisinin açılış tarihi olduğundan dolayı Ulusal Egemenlik bayramı olarak da kutlanır. Türk milletinin bağımsızlık yolunda attığı en önemli adımlardandır. Yurt dışındaki elçiliklerimizde ve diğer temsilcilerimizde de bu gün coşkuyla kutlanır.

Geleceğin doktorları, mühendisleri, milletvekilleri çocuklarımızdır. Atatürk de bunun bilincindedir. Büyük önder Atatürk hayatta olduğu yıllarda bu kutlamalara büyük önem göstermiş ve törenlerde bizzat kendisi yer almıştır.

23nisanulusalegemenlikv

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

“Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.”

“Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.”

“Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.”Bir cevap yazın