TAKIM OLMAK…

TAKIM OLMAK SAVUNMA İLE OLUR!

“Takım olabilmek” için birçok kavram kullanılır, herkesin takım kavramı farklı olabilir ve bence herkes kendi doğrusunda haklıdır. Uzun sezonlar oyuncuları yakınlaştırabilir, ayrıştırabilir ya da gruplara bölebilir. Bunların hepsi gerçekleşebilecek olan varsayımlardır. Bunlar A takımlarda yaşanmakla beraber belli seviyelerdeki altyapı takımlarında da yaşanılabiliyor. Sezon başlarında “çok uyumlu” ya da “problemli oyuncu çok” denilerek kurulan organizasyonlar her zaman beklenilen tepkileri vermezler. Bunda birçok kriter devreye girer. Antrenör ve ortaya koyduğu değerler ve bunların sözde kalmayıp uygulamalarla pekiştirilmesi takım olma yolunda çok ciddi bir gerçekliktir.

Takım içi ortak değerleri oluşturmak özellikle yaz dönemi ve mümkünse kamplarda teknik ekibin oyuncuları en iyi şekilde gözlemleyerek hep beraber yapacakları istişareler sonrası oluşturulabilir ve özellikle istişare edilecek olan ekip ne kadar kalabalık olursa ve bu süreçlerde gözlem yeteneklerini olabildiğince çok kullanmaları ciddi önem taşır.

Hücum performansları üzerine kurulan “takım olgusunun” her zaman başarılı olamayacağı kanısındayım bununla beraber “savunma” gerçek bir tutkal vazifesi görebilir. En keskin şutörlerin aksayabileceği, en iyi sıçrayan adamların box out yapılıp hücum reboundu alamayacağı günler olacaktır. Ya savunma? Oyuncuların birbirlerine gerçek anlamda güvenmesi gereken bir alandır. Çünkü herkes bilir ki en iyi savunma 1e1 savunmadır bununla beraber savunma geçildiği anda savunma rotasyonu devreye girer ve her antrenör kendi doğrusu olan sistemi takımına oturtur. İşte burada “güven” alarmı devreye girer. Bunu bir örnekle pekiştirmek gerekirse; “kısa oyuncu geçildiği zaman uzun oyuncu yardıma gelir ama bu yardıma gelme anında uzun oyuncu ya benim adamım sayı atarsa coach beni oyundan alırsa düşüncesi olursa belki yardıma gelmede tereddüt edebilir ya da etkili bir uzuna top indiğinde kısa oyuncunun yardıma gelmesi durumunda kısa oyuncu ya benim adamım şut atabilir düşüncesine kapılabilir.” Bu gibi durumlarda teknik ekibin net olması ve iyi sentezde bulunması ve en önemlisi oyuncu ayırt etmeden bunu sahaya yansıtması takım olma adına önemli bir yoldur.

Evet, kamplar, beraber yenilen yemekler, oryantasyon çalışmaları, beraber zaman geçirme takım olma yolunda çok önemli evrelerdir ve bence de kesinlikle uygulanmalıdır. Bunlar ve daha fazlaları kadar önemli olan başka değerleri de sahanın içinde oluşturmak gerekir.

Topsuz kurulan değerler bencilliğin dışında olur ve herkes sahiplenebilir. Burada önemli olan başka bir şeyde bu değerlere sahip çıkmak ve oyuncuların bu değerlere inanmasını sağlamaktır. Topu paylaşmak zaman zaman sıkıntılı olabilir ama kazanmak ve bir arada kalınmak isteniliyorsa savunmada birbirini korumaktan daha önemli bir değer bulunamaz.

Çünkü savunma yaparken sadece çemberi değil TAKIMI koruruz!

 

Kaynak: wwww.emredagdelen.netBir cevap yazın